Samochód w firmie

Samochód w firmie?

Samochód w firmie

Posiadacie swój samochód i założyliście działalność?
A może prowadzicie już firmę i potrzebujecie samochodu w firmie?

To proste 🙂

Mamy kilka możliwości
1. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych, w momencie założenia firmy, mamy swój prywatny samochód, wtedy możemy wprowadzić auto jako środek trwały do naszej działalności – piszemy oświadczenie w tym celu, które obowiązkowo musi zawierać markę samochodu, numer rejestracyjny, wartość, datę od kiedy wprowadzamy auto jako środek trwały.

2. Prowadzimy już działalność i kupiliśmy na fakturę lub umowę kupna-sprzedaży samochód – następnie wprowadzamy jako środek trwały do ewidencji na podstawie dokumentu zakupu.

3. Użyczamy/wynajmujemy samochód od np. taty – konieczna jest w tym przypadku umowa użyczenia/wynajmu – w tym przypadku samochód nie będzie środkiem trwałym, w tym przypadku mamy obowiązek prowadzenia „kilometrówki”.

4. Samochód leasingujemy – umowa zawarta z leasingodawcą (leasing operacyjny) – w tym przypadku również samochód nie będzie środkiem trwałym.

A co z kosztami związanymi z używaniem samochodu?

Jako środek trwały, czyli w przypadku 1 i 2, samochód amortyzujemy, a kwoty umorzenia zaliczamy do kosztów uzyskania przychodu (KUP), koszty związane z naprawami czy paliwem również są KUP.

W przypadku użyczenia czy wynajmu samochodu, nie mamy możliwości amortyzowania samochodu, natomiast koszty związane z naprawami czy paliwem możemy zaliczyć do KUP, ale do wysokości kwoty wynikającej z „kilometrówki”.

A leasing? Nie mamy możliwości amortyzowania, a koszty związane z naprawami czy paliwem również zaliczamy do KUP (bez limitu).

A co z VAT?

UWAGA na rozliczanie VAT dla samochodów osobowych, są ograniczenia i musimy zdefiniować czy samochód będzie używany tylko w celach służbowych czy również w celach prywatnych.

W przypadku używania samochodu w celach tylko służbowych, mamy możliwość rozliczyć 100% VATu, natomiast jeśli używamy również w celach prywatnych – możemy rozliczać tylko 50% VATu.

Amortyzacja?

Samochód wprowadzony do naszej działalności jako środek trwały amortyzujemy i co miesiąc w związku z tym w koszty zaliczamy kwotę amortyzacji.
Samochód osobowy używany możemy amortyzować metodą „przyspieszoną” przez 2,5 roku, według stawki 40% rocznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *